Снимка: архив Reuters

Бежанците, които идват в Европа трябва да бъдат задържани в затворени центрове до 18 месеца, за да бъдат проверени за връзки с терористи и идентифицирани. Това казва в интервю за 6 големи европейски издания председателят на Европейския съвет Доналд Туск.

Според него центровете трябва да бъдат разположени в цяла Европа, а не само по границите или извън територията на Съюза. Създаването им ще позволи вземането на пръстови отпечатъци и европейското и международното право позволяват това да става в рамките на 18 месеца.

Туск смята, че тази задача не може да се дава само на граничните държави, атакувайки концепцията на "горещите точки" в Гърция и Италия, които трябваше да проверяват пристигащите имигранти и да ги разпределят. ЕС си обеща да открие 11 такива приемни центрове до края на ноември, но днес от тях работят само два.

За първи път Туск се опълчва публично на германския канцлер Ангела Меркел, заявявайки, че в ЕС няма мнозинство, исканите от Германия постоянни квоти за преразпределяне на бежанци, както и за новата идея за прехвърлянето им директно от Турция. През септември ЕС се съгласи да преразпредели 160 000 души, а в момента обсъжда схема, която да направи трансферите постоянни.

В интервюто Туск, който е бивш премиер на Полша, описва политиката на отворени врати на германския канцлер Ангела Меркел като "опасна" и подлага на съмнение, твърденията, че гонените от войната бежанци са основно сирийци. Според него общественото доверие, че властите могат да се справят с имиграционната криза би се възстановило само, ако бъде засилен контролът по външните граници на ЕС.

"Някои европейски лидери твърдят, че миграционната вълна е толкова голяма, че не може да се спре. Аз съм убеден, че тя е толкова голяма, че не може да не бъде спряна. Но това изисква общо усилие. Не е въпрос на един лидер", казва председателят на Съвета, преобръщайки мнение, изразено по-рано от Меркел.

В неделя, преди срещата на върха ЕС-Турция, Меркел, подкрепена от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, предложи на лидерите на Белгия, Холандия, Люксембург, Великобритания, Франция и Гърция бежанците да се транспортират в Европа, директно от Турция, където има над 2 млн. души. Така европейските държави ще могат да подбират хората, които идват в ЕС, намалявайки рисковете за сигурност, и ги предпазят от трафикантите и опасното пътуване по море. Еврокомисията ще предложи как да става това след 2 седмици. Заради липсата на ентусиазъм схемата ще е доброволна.

Няма мнозинство в Европа нито за това, нито за следващ етап на разселване на бежанци. И не само заради централните и източни части на Европа. Повече страни са скептични за постоянен или за задължителен механизъм и аз мога да разбера защо, казва Туск пред 6-те вестника.

"Дебатът днес не е между политици или интелектуалци и коментатори. За първи път от много, много години, той е обществен, защото страхът и несигурността са истински. Можете да ги усетите на улицата и то в европейските столици. Никой не е готов да приеме толкова много бежанци, дори и Германия", казва Доналд Туск, цитиран от в. "Гардиън".

Той смята, че ако се усили контролът по границите, както и проверките на вече дошлите, това ще разубеди желаещите да тръгнат към Европа, защото сега достъпът им "твърде лесен".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase